În Galați ca nicăieri. Un agresor a fost parcă intenționat lăsat în libertate într-un oraș cu populație îmbătrânită. De ce nu răspunde nimeni?
Individul care a lovit cu brutalitate un bătrân în scara unui bloc din Galaţi a fost prins în doar câteva ore, culmea coincidenței, fix după ce a fost făcută publică o fotografie cu fața lui. Și mai ciudat, însăși acea fotografie a condus la obținerea de informații de la cetățeni, indicii care au dus la prinderea agresorului.
Noi ne-am manifestat încă de la început, pe Alternativa – Jurnalism fără mogul, stupoarea că ditamai poliția gălățeană – nu postul de poliție rurală din Căcăcioasa (Dolj) – tratează un caz de o asemenea gravitate cu un comunicat sec, anunțând că le este cunoscută identitatea agresorului, dar fără o poză, fără semnalmente, fără nimic!
Și stați liniștiți că n-am fost noi singurii uimiți de o asemenea tactică. Iată că au mai observat și alții, de exemplu jurnaliștii Observatorului TV al Antenei 1, lefegii ai grupului Intact, foarte apropiat de guvernanții acestor ani, care s-au declarat și ei surprinși de „acţiunea bizară a Poliţiei Române, în cazul agresorului din Galaţi”.
Ipoteze
Există doar două explicații pentru lipsa de disponibilitate a poliției gălățene pentru cooperarea cu cetățenii în prinderea lui Marcel Tabac.
Una ar fi aceea că aveau informații clare de la lucrători din penitenciare – în a căror publicație de pe facebook, penitenciare.info, a și apărut de altfel filmul atacului în premieră – și, convinși că îl vor depista rapid pe Tabac, au plusat cu orgoliul prostesc al celor care vor să arate ei cât de profesioniști sunt fără să țină cont de riscurile asupra cetățenilor. Asemenea orgolii stupide de instituție scăpată de sub controlul contribuabililor nici n-ar fi de altfel în premieră, amintiți-vă doar de impotența ISU care nu a apelat inițial la localnicii din Apuseni sau de oficialii din Sănătate care dădeau supraviețuitorii din Colectiv ca și salvați, doar că le-au mai murit prin spitale aproape înc-o dată pe câți au murit în incendiul propriu-zis.
O altă explicație ar fi aceea a unei comenzi de la vârf, venită pe fondul iureșului creat de numeroasele cazuri de infractori violenți făcuți scăpați în baza recursului compensatoriu și care s-au apucat să facă ce știu ei mai bine, să devalizeze proprietățile și să mutileze destinele cetățenilor nevinovați.
O comandă ca polițiștii să pună nițel batista pe țambal, să-l prindă pe făptaș dar fără prea multe detalii, să nu mai afle presa ce antecedente are, cum a fost agresiv și în închisoare, cum nu dădea semne de îndreptare. Dar cum brusc – de cum s-a dat legea recursului compensatoriu – i s-au socotit recidivistului zilele de muncă din închisoare la un grad de ocupare de 200% (!) și i s-au creat condițiile ieșirii din pușcărie.
De o a treia explicație n-am vrea deocamdată să ne atingem, măcar și pentru a nu ne mai aminti cum ucigașul copiilor de la Foltești era ajutat fix de un polițist să-și acopere urme ale altor fapte, iar apoi, liber pe durata procesului, era așa de bine supravegheat de oamenii legii că fura și conducea fără permis în continuare, inclusiv dincolo de granițe…
Ca să nu mai spunem că, și în cazul lui Corcioveiu, ucigașul de la Foltești, multe fapte rămase în suspansul cercetărilor penale care nu se mai finalizau, le-am descoperit abia după ce a început indignarea vizavi de cea mai gravă dintre fapte. Cine știe câte alte agresiuni cu autor necunoscut, de când a fost eliberat și până acum, se vor descoperi dacă se vor studia cu atenție plângeri rămase nesoluționate și, în paralel, din ce a trăit Tabac în ultimele luni.
Implicații
Faptul că un agresor, în egală măsură periculos și lipsit de scrupule, precum Marcel Tabac, a stat liber pe străzi încă patru zile după ce a băgat în spital un bătrân lipsit de apărare ar trebui să ne dea de gândit nu doar asupra profesionalismului polițiștilor gălățeni responsabili de caz.
Uitați-vă încă o dată la imaginile de mai jos dacă nu ați realizat până acum cât de periculos este infractorul Marcel Tabac. El nu doar îl imobilizează și jefuiește pe bietul pensionar. Mult mai grav, îi aplică lovituri repetate de parcă ar vrea să-l reducă la tăcere! Până și o victimă în puterea vârstei ar rezista greu sub așa o ploaie de lovituri, bine țintite, cu, atenție!, un box metalic pe pumn ce ar putea rupe maxilarul oricui de la primul contact.
Aici nu mai vorbim de loviri și alte violențe, ci, eventual cu ajutorul unui avocat care știe să citească atent definiția faptei din Codul Penal, putem discuta de vătămare corporală gravă sau chiar tentativă de omor. Pe lângă infracțiunea principală, de tâlhărie calificată.
Așadar, într-un oraș cu multe persoane în vârstă și într-o stare de relativă indisponibilitate fizică la autoapărare, un agresor nemilos este lăsat în libertate din orgoliul prostesc sau poate slugărnicie inconștientă a polițiștilor care nu vor să le dea cetățenilor indicii care să ajute la prinderea acestuia!
Polițist demisionar, imperativ
Credem că nu mai este nevoie de argumente pentru justificarea nevoii imperative ca acest domn – cu figură extrem de competentă dacă e să ne întrebați pe noi – să dispară din fruntea Inspectoratului de Poliție al Județului Galați. Și în curând vă vom mai da câteva exemple clare, unele chiar din experiență directă și personală, despre cât de nepăsător își fac treaba mulți dintre polițiști de când la comandă se află acest mare șef cu averea la secret.
Un posesor al unei asemenea figuri netulburate când vine vorba de siguranța contribuabililor care îi plătesc salariul de peste 10 mii de lei net cu siguranță ar trebui să-și dea măcar demisia de rușine dacă de onoare nu-i de unde…
Este inadmisibil ca să ți se atragă atenția, cum am făcut-o noi public (și nu doar noi), că nu e bine să ții făptașul la secret dacă l-ai identificat, să le dai o șansă oamenilor să se păzească, să se apere, realitatea să-ți demonstreze că ești nimeni pe planetă în prinderea acestuia fără sprijinul cetățenilor, iar după această demonstrație – picată rapid, ca fulgerul – tu să rămâi impasibil ca și cum nimic nu s-a întâmplat.
Ce-o fi învățat Mototolea la masteratul în „politici europene de managementul ordinii publice și siguranța persoanei” de la Universitatea „Dunărea de Jos”? Să lase bătrânii fără apărare în fața unui boschetar violent pe care, ce să vezi, nici polițiștii cu indicii, informatori, arme, câini și mașini nu l-au putut găsi zile întregi, până i-au ajutat tot cetățenii cu informații?
Dar, dacă vreți să judecați la rece și la reala gravitate gestul inconștient al polițiștilor din subordinea lui Mototolea, gândiți-vă doar așa: cum ar fi fost ca nu poliția, ci noi, ziariștii de la Alternativa – Jurnalist fără mogul să fi fost cei care au știut cum arată, cum îl cheamă și ce semnalmente are infractorul periculos Marcel Tabac.
Să fi știut noi și să vă fi spus că nu vă dăm deocamdată nicio informație, asta e, le spunem autorităților și le așteptăm pe ele să-și facă treaba. C-avem noi credința asta că trebui să mergem pe mâna lor, a polițiștilor. Pe bune acum, cu ce siguranță și încredere ne mai citeați din acel moment? Asta dacă vă mai oboseați vreodată, după o așa decizie imbecilă pe care am fi luat-o, să ne mai deschideți vreodată site-ul…
Și pe noi nu ne plătiți din taxele și impozitele dumneavostră!…
(Sursa foto: Adevărul)
Dacă vrei ca în Galați să mai existe jurnaliști independenți, poți ajuta Alternativa – Jurnalism fără mogul să continue! Află cum.
































