Mămăligile de la Liberty Galați. Numai 200 de muncitori au fost prezenți astăzi, la mitingul de protest de la Turn. Nu mai au de muncă, stau degeaba acasă cu 75% din salariu, dar salariații nu și-au făcut timp să vină să protesteze pentru că nu și-au primit banii și tichetele de masă. Dar dacă intrai în cârciumi, miercuri, la ora 10.00, nu credem că găseai o masă liberă. Era plin de siderurgiști “săraci și oropsiți”. Cu toții așteptau, la o bere, să protesteze alții pentru drepturile lor

In Actual, Economic, Local

“Marele” protest spontan de la Liberty Galați, anunțat însă încă de luni, a adunat astăzi (miercuri 1 octombrie 2025) numai 200 de salariați. Asta în condițiile în care Liberty Galați are aproximativ 4.700 de angajați. Serios că s-au făcut de râs: cum să vină, mă, numai 200 de inși dintre cei 4.700 de năpăstuiți, mulți aflați de mai bine de o lună în șomaj tehnic, fiind plătiți cu 75% din salariu și în pericol să rămână fără loc de muncă până în luna decembrie 2025?

Dar unde au fost ceilalți salariați de la Liberty Galați, care, în mod normal, ar fi trebuit să umple astăzi trotuarul din fața Turnului aflat la intrarea în Combinat?

Ok, înțelegem: unii încă erau la muncă și nu puteau participa la protest.

Dar cei mai mulți dintre cei 4.700 de salariați sunt în șomaj tehnic, adică stau acasă ca lăuzele, deci puteau veni la protest, pentru că nu aveau altă treabă.

Era în interesul lor să se strângă astăzi cât mai mulți, să se facă auziți, să arate conducerii Combinatului că vocea lor contează, că sunt uniți.

Noi, în articolul pe care l-am publicat luni, în Fără Mogul, am sperat că vor participa măcar 500 de salariați la protestul de miercuri.

Ideal ar fi fost să fie măcar 2.500 de oameni, nu numai 200 de inși.

Bă, voi ați văzut cum funcționează sindicatele și, în general, opinia publică în Franța?

Păi, ăia se bat parte-n parte cu autoritățile, dau foc la magazine, e belea ce fac ăia acolo, “Vestele Galbene” sau cum se numesc ei.

Se duc pe Champs-Elysees ca să le dea foc magazinelor milionarilor, în frunte cu Louis Vuitton.

Noi nu încurajăm violența, nici vorbă, doar amintim cum procedează muncitorii (salariații) în Franța atunci când îi calci pe bombeuri: te mănâncă de viu, frate!

Iar la noi, în sărăcia asta de Galați, ce avem?

Niște mămăligi, niște arătări fără vlagă pe care autoritățile (oricare ar fi acestea) își fac nevoile din mers.

Poate că sună dur ce spunem, dar ăsta este adevărul.

Nu ai, bă, cu cine să faci o treabă ca lumea în Galațiul ăsta nenorocit.

Oamenii și-au pierdut simțurile, s-au dezumanizat, au devenit niște scursuri, niște legume, niște morți în viață.

S-au obișnuit cu jugul.

Adică Liberty Galați, care a luat 500 de milioane de euro ajutor de la statul român, te trimite în șomaj tehnic cu 75% din salariu, iar când vine vorba să protestezi, să îi bați obrazul angajatorului, tu stai acasă pe Netflix sau în cârciumă?

Cum să fie prezenți la protest numai 200 dintre cei 4.700 de salariați ai Liberty Galați?

Atât de puțini salariați la protest?!

Este jenant, iar din acest moment orice “gălăgie” pe care o vor mai face muncitorii Liberty Galați va fi egală cu zero.

Nu că nu îi va mai băga nimeni în seamă, dar probabil că șefii vor începe să facă și mișto de ei.

Până acum le dădeau salariile la două luni?

De-acum încolo s-ar putea să le dea salariile la un interval de 4 luni, asta dacă o să le mai dea vreodată salariile.

Și, evident, dacă Liberty Galați va mai exista după data de 1 ianuarie 2026 încolo.

“Mămăliciki, go home!” – vorba fotbalistului bulgar Hristo Stoichkov.

Sursa foto: Facebook/Pro Lider FM


Donează pentru publicația Fără Mogul ca să putem scrie în continuare:

RO 62 BREL 0002 0014 6866 0100 (în lei)

RO 51 BREL 0002 0014 6866 0201 (în euro)


 

Leave a reply:

Your email address will not be published.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Mobile Sliding Menu