Oțelul s-a bătut singură la Arad, scor 1-3 cu UTA. Cu Zivulic pe post de momâie, gălățenii au fost depășiți clar în a doua repriză. Oțelul era neînvinsă în ultimele 8 meciuri oficiale

In Actual, Divertismind, Sport

Oțelul Galați nu a jucat deloc rău în prima repriză la Arad, cu UTA, așa că nu se mira nimeni dacă avea 3-0 la pauză. Partida s-a terminat 3-1, dar nu pentru gălățeni, ci pentru UTA, pe fondul unor greșeli impardonabile făcute de fundașii Oțelului în repriza a doua. Săracul Zivulic, care a fost depășit net în viteză la două dintre golurile arădenilor, s-ar putea să mai prindă echipa la anul și la mulți ani.

Se poate spune că Oțelul Galați s-a bătut singură, joi, la Arad, pentru că este de neconceput să ai meciul la discreție în prima repriză, să bifezi cel puțin trei ocazii clare de gol, iar la final scorul să fie 3-1 pentru adversari.

Și a fost 3-1 după ce Cisotti a reușit să înscrie golul de onoare în minutul 94, că altfel se termina cu un umilitor 3-0, scor de neprezentare.

Încă nu știm ce i-a lovit la pauză pe jucătorii antrenați de Dorinel Munteanu, pentru că în repriza a doua au părut că vin de la un botez sau o nuntă, ceva.

Dacă asta este viteza lui Zivulic, lăsat în urmă ca o rablă pe șosea la două dintre golurile Aradului, atunci el ar trebui să își caute alt job, să se apuce eventual de gătit, de grădinărit sau ce posturi libere s-or mai găsi la AJOFM.

Nu vrem să știm ce va fi la gura lui Dorinel Munteanu după această înfrângere inexplicabilă, scor 3-1, cu UTA Arad.

Fără Mogul are nevoie de sprijinul vostru. Donați o sumă de bani (în lei) în contul de mai jos al Asociației ALO și susțineți publicația faramogul.ro

RO 62 BREL 0002 0014 6866 0100

Mai ales că nimic nu prevestea un astfel de deznodământ, după 8 meciuri la rând fără înfrângere.

Oțelul Galați nu mai  pierduse un meci oficial din data de 2 martie 2024, 4-1 în deplasare cu Hermannstadt Sibiu.

Noroc că această înfrângere cu 1-3 de la Arad nu va avea repercusiuni majore asupra clasamentului, Oțelul fiind salvată matematic de la retrogradare, cu trei meciuri înainte de finalul campionatului.

Etapa viitoare Oțelul va juca acasă cu Hermannstadt, meciul fiind programat duminică, 28 aprilie 2024, de la ora 13.30.

Sursa foto: Facebook/SC Oțelul Galați