Cu drumurile pline de alte circumstanțe favorizante ale accidentelor, poliției rutiere i-a rămas în minte doar poziția volanului.
Pe drumurile zilnice prin oraș, am adesea momente în care constat condiția umilă a posesorului de mașină modestă, care circulă corect. Și care n-are nici aroganța să-și „securizeze” prezența în trafic claxonând, dând isteric semnale luminoase sau chiar înjurând cu geamul deschis ori afișând gesturi amenințătoare la adresa altor șoferi.
Dacă nu te impui agresiv, ești luat la mișto, ești considerat entitate neglijabilă.
Da, sunt prevăzător și am cameră de bord. Mai ales că una dintre mașinile mele este o minicitadină cu volan pe dreapta, moștenită de la tatăl meu, căruia i-a adus-o fratele meu din Marea Britanie unde s-a mutat acum 20 de ani. Deci are valoare sentimentală mașinuța și, pentru oraș, să fii pe partea pe care faci parcarea laterală și să cobori de la volan direct pe trotuar este mai avantajos.
Ei bine, nu atât din cauza poziției unde am eu volanul (cred), cât mai degrabă dată fiind dimensiunile și aspectul inofensiv al micii Arosa, am parte de tot felul de gesturi de „dispreț” din partea altor participanți la trafic (că șoferi nu-i pot numi).
Nu contează unde ai volanul, ci în ce oglinzi te uiți. Dacă te uiți…
Am mai scris despre mașinuța mea cu volan pe dreapta și am mai explicat că depășirea nu depinde atât de unde privești în față, de pe stânga sau de pe dreapta, cât de unghiul de vizibilitate ce este cu atât mai ineficient cu cât stai mai apropiat de mașina din față, pe care vrei s-o depășești. A spune că nu ai o bună vizibilitate și din partea dreaptă, dacă-ți iei distanță suficientă, e ca și cum ai nega capacitatea instructorilor auto de a-și îndruma elevii la efectuarea unei depășiri în siguranță. Deci, o prostie.
De aceea, în nicio țară civilizată nu se pune problema interzicerii mașinilor care au volanul pe partea dinspre acostament în loc de cea dinspre axul drumului.
Pur și simplu, șoferii conduc mai precauți. Iar într-o legislație normală, logică, ce ține cont de adevăratele cauze ale accidentelor și soluțiile reale pentru a le diminua numărul, americanii își pot importa direct, modelele exclusiviste ale unor mărci japoneze, europenii de vest se pot bucura de modele englezești care nu s-au fabricat cu volanul pe stânga, iar prin Europa pot circula o mulțime de camioane, tiruri și autocare malteze, irlandeze, britanice sau cipriote indiferent pe ce parte au volanul. Că să nu mai vorbim de autovehiculele istorice cărora cine le-ar distruge autenticitatea mutându-le postul de conducere de pe o parte pe alta?
Fiindcă, recent, poliția română a găsit din nou drept cauză gravă a accidentelor grave partea pe care se află volanul, am zis să le împrospătez memoria. Și am mers la camera de bord de pe care am luat aceste secvențe foarte recente, de acum două zile.
Despre ce prostii susține mai nou poliția rutieră care-și păstrează, se pare, IQ-ul instituțional indiferent de ministru, vorbim imediat după ce vă uitați la film.
Practic, așa cum ați văzut din secvențe, nu contează pe ce parte ai volanul, contează în ce oglinzi te uiți ca să te asiguri, cât de atent ești la trafic și cât respect ai față de reguli și de cei din jur în general.
Cifrele susțin cu totul altceva
Dar poliția română, se agață de susțineri la limita logicii doar ca să-și conserve incompetența.
Umilă sub administrațiile locale ale orașelor și județelor în care trebuie să vegheze la starea drumurilor, la semnalizarea și marcarea corectă a acestora, capacitatea de trafic în raport cu infrastructura și întreținerea acesteia dar mai ales la disciplina cetățenilor în trafic, poliția rutieră preferă să nu ia taurul de adevăratele coarne. Mai ales acum, în an electoral.
Or fi zis că mai bine se leagă de o situație oricum nesemnificativă vizavi de numărul mare de accidente în general și care, chiar dacă în final se va observa, după eliminare, că nu era adevărata cauză, măcar va da aparența că au făcut ceva, neumplând degeaba golul de sub șepci încă o bucată de vreme.
De exemplu, poliția rutieră susține că:
„De cele mai multe ori, accidentele rutiere în care sunt implicate autovehicule cu postul de conducere pe partea dreaptă sunt produse din vina șoferilor acestora, pe fondul unei depășiri neregulamentare.”
Iată o afirmație ineptă întrucât accidentele produse în depășire sunt produse în majoritatea cazurilor din vina celui care depășește, indiferent pe ce parte are volanul, fiindcă nu-și ia măsurile efectuării acestei manevre în deplină siguranță pentru sine și ceilalți participanți la trafic.
Mai mult, tot poliția subliniază că:
„În primele 6 luni ale acestui an s-au produs 25 de accidente rutiere grave cu implicarea autovehiculelor cu post de conducere pe partea dreaptă, soldate cu decesul a 16 persoane și rănirea gravă a altor 24. În 24 dintre cele 25 de accidente, vina a aparținut șoferilor acestor autovehicule.”
În primul rând, să nu uităm că poliția calculează statistic doar accidentele de care ia la cunoștință. Adică cele soldate cu victime, nu și tamponările.
Pe de altă parte, anul trecut, 2019, conducătorii de autovehicule cu volan pe dreapta au fost implicați în 90 de accidente rutiere grave, în 77 din acestea fiind găsiți vinovați de producerea lor. Deci, putem spune că, cel puțin conform primelor șase luni, 2020, cu un rezultat final estimat de numai 50 de accidente, va fi aproape la jumătate ca tragism față de 2019, nu? Iar în 2018, conducătorii de autovehicule cu post de conducere pe partea dreaptă au fost implicați în și mai multe accidente rutiere grave, respectiv 102.
Așadar, unde este logica de creștere dacă cifrele sunt tot mai mici și, mai mult, în țară au venit mult mai multe mașini cu volanul pe dreapta dat fiind românii repatriați forțat din cauza pandemiei?
Ca să nu mai spunem că, în logica polițienească, dacă e să facem și o glumă dincolo de tragismul accidentelor dar și al logicii accidentate la cozoroc, poate ar trebui să vedem și câți la sută din șoferii ăștialalți, cu volanul pe stânga, sunt vinovați de accidentele grave în care au fost implicați cu alți șoferi cu volanul tot pe stânga. Nu cumva aproximativ circa 100%?…




4 commentsOn Două evitate la limită în nici 60 de secunde, dar poliția rutieră este interesată unde ne stă volanul, nu mintea… | VIDEO
O frecam ecologosti, cu grija fata de copaci, spatii verzi, dar folosim cazane de 20 de ani cu volan pe dreapta. Curat-murdar, coane de la faramogul.
Putea să fie și de 100 și cu volanul în portbagaj – se updata cumva mintea celor din imagini?
Prost la prost trage :)))
Păi, atunci aveți grijă în ce pagină comentați :)) Poate mai încercați și în altă parte o vreme că nu vă obligă nimeni…
Mobile Sliding Menu
Primarul Pucheanu a dat din coate ca să fie prezent, miercuri, la un eveniment corporatist, la București
Primarul Ionuț Pucheanu (PSD) a dat din coate ca să fie prezent, miercuri, la un eveniment corporatist, la București.
Read More...Anchetă la Poliția Galați. Ofițeri de la Direcția de Control Intern din cadrul Poliției Române au venit în Galați ca să afle de ce polițiștii de la IPJ Galați, mai exact de la Serviciul Arme, Explozivi şi Substanţe Periculoase (SAESP), condus de subcomisarul Daniel Ionuț Pricop, nu au obținut în timp util informații despre faptul că autorul atacului de la Lupeni, originar din Tecuci, deținea ilegal arma letală
Anchetă la Poliția Galați. Ofițeri de la Direcția de Control Intern din cadrul Poliției Române au venit în Galați
Read More...Primarul Galațiului, Ionuț Pucheanu (PSD) s-a urcat cu tupeu pe valul de simpatie generat de donația soției moștenitorului Ferrari, Romina Gingașu, ca să adune și el niște aprecieri din partea publicului
Primarul Galațiului, Ionuț Pucheanu (PSD) s-a urcat cu tupeu pe valul de simpatie generat de donația soției moștenitorului Ferrari,
Read More...Parcul Industrial din Galați, cu zero clienți în 23 de ani de la înființare, plătește în fiecare lună 5 salarii (indemnizații), având în schemă un director general, trei membri ai Consiliului de Administrație (CA), instalați pe filiera PSD, și un jurist cu jumătate de normă. Salariul directorului general Cristian Udriș a fost majorat în acest an (2026) la 19.100 de lei brut, ceea ce înseamnă 11.173 de lei net, ca să nu facă mai nimic
Parcul Industrial din Galați, cu zero clienți în 23 de ani de la înființare, plătește în fiecare lună 5
Read More...O să fie rău dacă mai cade vreo dronă în Galați! Numai 7 adăposturi de protecție civilă erau funcționale în municipiul Galați, din totalul de 206, în luna ianuarie 2026. Un număr de 168 de adăposturi erau parțial funcționale, iar 31 erau nefuncționale
Fraților, o să fie rău dacă mai cade vreo dronă în Galați! Numai 7 adăposturi de protecție civilă erau
Read More...Președintele PNL Galați, George Scarlat a trecut de partea lui Adrian Veștea, după ce ieri se poza mândru alături de Ilie Bolojan. Nu, deci nu ai cum să te sucești în asemenea hal dacă mai ai măcar o fărâmă de onoare în tine
Președintele PNL Galați, George Scarlat a trecut de partea lui Adrian Veștea, după ce ieri se poza mândru alături
Read More...Singurul lucru prin care deputatul Marius “Ciasuri” Mărgărit s-a făcut remarcat în cei 10 ani ca deputat PSD Galați a fost că, în anul 2019, și-a deschis cont pe aplicația de dating Tinder și a ieșit la agățat amazoane flămânde
Ieri, 11 iunie 2026, a fost ziua deputatului Marius "Ciasuri" Mărgărit (PSD Galați). A împlinit 41 de ani de
Read More...Primarul Pucheanu a dat din coate ca să fie prezent, miercuri, la un eveniment corporatist, la București
Primarul Ionuț Pucheanu (PSD) a dat din coate ca să fie prezent, miercuri, la un eveniment corporatist, la București.
Read More...Anchetă la Poliția Galați. Ofițeri de la Direcția de Control Intern din cadrul Poliției Române au venit în Galați ca să afle de ce polițiștii de la IPJ Galați, mai exact de la Serviciul Arme, Explozivi şi Substanţe Periculoase (SAESP), condus de subcomisarul Daniel Ionuț Pricop, nu au obținut în timp util informații despre faptul că autorul atacului de la Lupeni, originar din Tecuci, deținea ilegal arma letală
Anchetă la Poliția Galați. Ofițeri de la Direcția de Control Intern din cadrul Poliției Române au venit în Galați
Read More...Circul adus în acest an pe străzile Galațiului de către primarul Pucheanu a costat fix 1.209.990 de lei fără TVA, adică 232.690 de euro. Au fost trei zile de “street festival”, un soi de ghiveci compus din parade cu păpuși gigant, dansuri, statui vivante, spectacole de foc, jongleuri și echilibriști
Circul adus în acest an pe străzile Galațiului de către primarul Pucheanu a costat 1.209.990 de lei fără TVA,
Read More...Oțelul Galați a închis ușa în nas oricărui investitor încă din februarie 2020, când a acceptat să devină sluga primarului Ionuț Pucheanu (PSD). Președintele Oțelul Galați, Cristi “Babicu” Munteanu a făcut atunci o mișcare grețoasă și absolut de neînțeles, oferindu-i primarului Pucheanu titlul de “brand ambassador” al clubului
Oțelul Galați a închis ușa în nas oricărui investitor încă din februarie 2020, când a acceptat să devină sluga
Read More...Principala problemă pentru Oțelul Galați nu este concordatul preventiv, ci faptul că niciun sponsor nu vrea să își asocieze imaginea cu clubul, să vină cu bani la echipă. Intrarea în concordat preventiv reprezintă doar un soi de time-out cerut de Oțelul pentru a putea eșalona plata datoriilor de 19 milioane de lei, dintre care 7 milioane de lei sunt numai către ANAF
Principala problemă pentru Oțelul Galați nu este concordatul preventiv, ci faptul că niciun sponsor nu vrea să își asocieze
Read More...Oțelul a spulberat Ploieștiul cu 5-1, în deplasare, deși mulți se gândeau că Galațiul, salvat matematic de la retrogradare, se va da la o parte în acest meci
Oțelul a spulberat Ploieștiul cu 5-1, în deplasare, deși mulți se gândeau că Galațiul, salvat matematic de la retrogradare,
Read More...Primarul Galațiului, Ionuț Pucheanu, care nu a invitat-o niciodată pe gălățeanca Alexandra Căpitănescu să cânte la zilele orașului sau la alt eveniment local, a sărit imediat să se dea mare cu performanța ei de la Eurovision, să o felicite printre primii, de parcă ar fi fost mentorul ei
Primarul Galațiului, care nu a invitat-o niciodată pe gălățeanca Alexandra Căpitănescu să cânte la zilele orașului sau la alt
Read More...România și Alexandra Căpitănescu au dat lovitura la Eurovision 2026: locul 3, după Bulgaria și Israel!
România și Alexandra Căpitănescu au dat lovitura la Eurovision 2026: locul 3, după Bulgaria și Israel! Alexandra a fost
Read More...Lumea fascinantă a imprimării 3D. 30 de elevi ai Școlii Gimnaziale „Sfântul Ierarh Nicolae” din localitatea Vlădești au trăit o experiență captivantă în cadrul Caravanei Științei ReCoNnect, organizată cu sprijinul Centrului de Excelență Prelucrarea Polimerilor din cadrul Universității „Dunărea de Jos” din Galați (P)
30 de elevi ai Școlii Gimnaziale „Sfântul Ierarh Nicolae” din localitatea Vlădești au trăit o experiență captivantă în cadrul
Read More...Studenți din Ucraina și Republica Moldova la școala de pregătire de la Universitatea „Dunărea de Jos” din Galați. În afară de cursuri teoretice și activități practice în laboratoare, studenții ucraineni și moldoveni au făcut și vizite de studiu la Transurb SA, Yazaki Romania SRL Brăila, Glorious Lighting SRL Brăila și Apan Automobile Brăila (P)
Universitatea „Dunărea de Jos” din Galați a găzduit, în perioada 9-13 februarie 2026, școala de pregătire pentru studenți în
Read More...Pas important în strategia Universității „Dunărea de Jos” din Galați de extindere a parteneriatelor internaționale și de consolidare a cooperării cu universități europene de prestigiu (P)
Universitatea „Dunărea de Jos” din Galați a avut onoarea de a găzdui o delegație din cadrul Howest University of
Read More...În “spitalul morții” din Galați se tot aduce aparatură de top, dar rezultatele sunt ioc. Tocmai a fost achiziționat un aparat în valoare de 1,2 milioane de euro, care însă nu schimbă cu nimic lucrurile. Pacienții așteaptă în continuare cu orele pe scaune la Urgențe, sunt ignorați și pot mori cu zile. Și în saloane este prăpăd, pacienții nu sunt băgați în seamă
În "spitalul morții" din Galați, adică în Spitalul Județean de Urgență din Galați, treaba este mai urâtă decât pare.
Read More...Competiție de robotică, la Universitatea Dunărea de Jos din Galați, cu trei echipe de top: ByteForce (Colegiul Național „Vasile Alecsandri” Galați), RoSophia (Centrul Județean de Excelență Galați) și Heart of RoBots (Colegiul Național „B. P. Hașdeu” Buzău). 13 roboți proiectați, construiți și programați de liceeni vor participa la meciuri în regim oficial, punând în valoare abilități de inginerie, gândire strategică, colaborare și creativitate (P)
Echipele de robotică ByteForce (Colegiul Național „Vasile Alecsandri” Galați), RoSophia (Centrul Județean de Excelență Galați) și Heart of RoBots
Read More...Cresc lefurile primilor aleși ai statului, conform noii legi a salarizării care urmează să fie votată în Parlament și care va intra în vigoare de la 1 ianuarie 2027. De la primari, președinți de consilii județene, parlamentari și până la prim-ministru și președintele României – cu toții vor avea parte de majorări salariale consistente
Cresc lefurile primilor aleși ai statului, conform noii legi a salarizării care urmează să fie votată în Parlament și
Read More...Ilie Bolojan a fost umilit astăzi la votul moțiunii de cenzură, deși putea evita elegant acest lucru. Însă colegi din PNL, ba chiar și din USR l-au sfătuit prost să nu demisioneze atunci când PSD i-a cerut să renunțe la funcția de prim-ministru, convingându-l că are șanse reale să câștige la votul de la moțiunea de cenzură. Bolojan a pierdut lamentabil funcția de premier, cu 281 de voturi “împotrivă”
Ilie Bolojan a fost umilit astăzi la votul moțiunii de cenzură, deși putea evita elegant acest lucru. Însă colegi
Read More...Grindeanu vs. Bolojan. Unul dintre ei va rămâne fără funcție, începând de marți, după votul de la moțiunea de cenzură
Grindeanu vs. Bolojan. Unul dintre ei va rămâne fără funcție, începând de marți, după votul de la moțiunea de
Read More...Cum să ajungă vreodată prim-ministru penibilul ăsta de Grindeanu?! Antipaticul Grindeanu, care le-a cărat geanta atât lui Liviu Dragnea cât și lui Marcel Ciolacu, stă deocamdată cocoțat în vârful grămezii PSD, dar nu știe că o grămadă de colegi ai lui îl așteaptă la cotitură
Sorin Grindeanu, cel care a zburat cu avioanele Nordis, reușește, cam din 2017 încoace, să cadă în picioare după
Read More...Da ce credeați, că dacă Liberty a fost băgat de escrocii Gupta în concordat de falimentat, s-a acoperit și halda de steril cu floricele pe câmpii? Nooo! Dimpotrivă! Acum vin vântoase cu praf alb-gălbui de Covurlui de la cel puțin cinci halde cu steril și deșeuri toxice de pe platforma de lucrături și (dez)activări Smârdan
Pentru cei care se mai întreabă de unde le vin când le vin (din ce în ce mai des)
Read More...Fatalitatea de guvernanță corporativă Fox Management Consultants lovește decisiv și la APDM Galați: „Vulpița hoață” vine „să rezolve problema de la APDM!” „Problema” înseamnă proptirea oamenilor PSD în posturile de directori executivi peste Dunărea de bani de la buget și UE și se numește Nicolae Dan Tivilichi?!
PSD și-a fixat din nou coordonatele pe care se vor alinia planetele/sateliții/clienții/sinecuriștii pe traiectoria banilor europeni și bugetari. Este
Read More...Da ce credeați, că dacă Liberty a fost băgat de escrocii Gupta în concordat de falimentat, s-a acoperit și halda de steril cu floricele pe câmpii? Nooo! Dimpotrivă! Acum vin vântoase cu praf alb-gălbui de Covurlui de la cel puțin cinci halde cu steril și deșeuri toxice de pe platforma de lucrături și (dez)activări Smârdan
Pentru cei care se mai întreabă de unde le vin când le vin (din ce în ce mai des)
Read More...Impostorul politic Bogdan Ciucă. A venit la PSD Galați de la partidul securistului Dan Voiculescu, PUSL, după care a plecat înapoi la Voiculescu, patronul Antena 3. Bogdan Ciucă, un notar din Galați plin de bani, a promis în trecut că va construi un sanatoriu pentru bolnavii de cancer, pentru că mama lui a murit din cauza acestei boli. Ciucă nu a construit absolut nimic, au fost doar vorbe goale
Este plină lumea politică din Galați de impostori, de loaze, de panarame. Dar notarul Bogdan Ciucă (foto) pare că
Read More...Cine să fie președintele Județenei PNL Galați, adică „aripa de dreapta a PSD”? Firește, ăl pe care îl miluiește interminabilul/exterminabilul guru pesadist Dan Nica (la ambuscada penelistă de luna trecută nu s-a hotărât/nu l-a vrut încă?!). Cine să fie mahăr maximo la Agenția Națională a Irigațiilor (sifonărilor) Financiare din fundătura/feuda pesadistă Galați? Exact, natural, firește, ăl mai incompetent și obedient client de Partid, girat de deputatul micilor cu muștar PNL Gigel Scarlat și garantat de către groparul/terminatorul Galaților, Dan Nica: Petre Bărceanuuuuu!
(mai mult…)
Read More...Victorie! Groparii Orașului Roșu PSD au înmormântat lejer și Liberty siderurgia, acum pun și de înecarea „hub”-ului de transport multimodal Galați în Portul Constanța
Nici nu au pus bine crucea pe mormântul siderurgiei gălățene și pigmeii politici PSD-iști de la Galați desăvârșesc vârful
Read More...Administrația Pucheanu a atribuit „direct” un contract de 60.000 de lei familiei Pâslaru de la TV Galați, în plină criză de coronavirus
Administrația Pucheanu continuă risipa de bani publici pentru a alimenta conturile firmelor care au în spate indivizi influenți din
Read More...CNA, primul pas către închiderea Realitatea TV! Libertatea de exprimare, suprimată sub PSD – Prigoana Slugilor lui Dragnea!
Foarte grav, în România europeană s-a făcut primul pas către o dictatură instituționalizată: Dragnea, cu mâna CNA, îndrăznește să
Read More...Alternativa – Jurnalism fără mogul a împlinit 1 an. Vă mulțumim pentru susținere!
Publicația online Alternativa - Jurnalism fără mogul a împlinit astăzi, 24 iulie 2018, un an de la lansare. Nu vrem
Read More...Florin Pâslaru – minciună ordinară despre “marele lider” TV Galați. S-ar impune o anchetă în acest sens | VIDEO
Ar fi indicat să îl urmăriți în video de mai jos pe fostul deputat PSD Galați Florin Pâslaru, ca
Read More...Liber la comentarii cu Facebook
Noi încurajăm afirmarea libertății de opinie și am dat drumul astăzi la comentarii asumate, prin conturile de Facebook.
Read More...